X
تبلیغات
یورد....ائل شسون بغدادی

یورد....ائل شسون بغدادی

شسون بغدادی یوردلاری-چانجره(چاه انجیر)

روستای چاه انجیر در استان فارس و در منطقه ماهور میلاتون واقع شده است. قدمت این روستا به بیش از صد سال تخمین زده شده است. در حدود سال 1344  هجری شمسی اولین مدرسه ابتدایی برای جمعیتی بالغ بر 20 خانوار دایر میشود. در این روستا به علت نبود آب و برق و امکانات بهداشتی اغلب مردم ، با روستاهای بزرگتری مانند میشان و بابا کلان در ارتباط بوده اند. اهالی این دهکده که شغل اکثر آنها دامداری و کشاورزی بود برای گذران زندگی از آب چشمه استفاده می کردند. در این منطقه به دلیل وجود درخت بزرگ انجیر در کنار چشمه ای با آب شیرین ، این مکان را چاه انجیر نامیدند که در زبان محلی به چانجره معروف است. مردمان این ده از طایفه ایل قشقایی و تیره آرخلو هستند.

اسامی برخی از کسانی که ساکن این روستا بودند و اکنون در قید حیات نیستند :

سپهدار فروتن (کدخدای محل) - نسرت قلی پور - لال احمد جباری - کاکاقلی حسینی - سرهنگ قلی پور - ببروان قلی پور - جهانگیر سواری - کاکاخان تیموری - اسماعیل ایازی - خداخواست ایازی - یدالله تیموری - خان احمد جباری - امان الله جباری - الماس محمدی - ابراهیم فروتن - مرادقلی نوروزی - بهرام کاظمی و...

اکنون فقط اسماعیل و خداخواست ایازی در قید حیات هستد و با خانوادهایشان در این مکان زندگی می کنند. امروز از این روستا چیزی جز خرابه و ویرانی باقی نمانده و اکثر اهالی آن به شهرها و روستاهای بزرگتر مهاجرت کرده اند.
                                 http://www.arekhloo.blogsky.com/1389/12/

+ نوشته شده در ۱/۸/۱۳۹۱ساعت ۱۳:۱۰ توسط اصغر حسنی دسته : نظر(3)

شاهسون بغدادی یایلاقلاری(انجیلاوند)

انجیلاوند علیا

روستایی است در ۲۰ کیلومتری شرق ساوه که اهالی آن به زبان ترکی تکلم می کنند و از عشایر " تخته قاپو" شده طایفه شاهسون هستند.ییلاق آنها در بخش نوبران ساوه در روستاهای آق بلاغ-پولاد باغی و... بوده است. در دوره رونق، انجیلاوند روستایی با مزارع سرسبز و باغات آباد بود .این آبادانی به خاطر وجود نهر آب از انشعابات رودخانه قره چای بود.اما متاسفانه حدودا از سال ۱۳۶۸ به بعد به واسطه تصمیمات وسیاستهای غلط در جهت احداث سد الغدیر این انشعاب قطع شد وحق آبه ای که انجیلاوند داشت نیز نادیده گرفته شد.لذا از اینجا بود که به دلیل خشک شدن نهر آبادی، سیل مهاجرت اهالی روستا به شهرهای اطراف شروع شد به حدی که جمعیت آن از حدود ۲۰۰ خانوار- الان به ۵ الی ۶ خانوار رسیده است.

خاندان های انجیلاوندی که حدودا از 100 سال پیش در این قریه زندگی می کردند:

صفا- فخری-امیری-فردوسی-منصوری-مروتی-رسولی-مولایی-اروجی-سلامت-رضایی-میرزایی-یاری-حسینی-احمدی-فرخی-درخشان-محمودی-گردان-مردانه-شیری-گمشلی-دلاور-قرابک-طلایی-حبیبی-کهن-کهنسال-عزت پور-بیگلی-بهرامی-قزلی-زرافشان-مجیدی-لطفی-مودب-شکری-شاهی-صفری پور-فلاح-پرندی-پروانه-کارگر

اهالی این روستا را دو طایفه ساتلو(اکثریت) و قوتلو (اقلیت) ازطوایف شاهسون بغدادی تشکیل می دهند.

درفرهنگ دهخدا نیز چنین آمده: انجیلاوند -دهی است از ساوه ٔ جبل و آنرا انجیل بن نوذر بنا کرده است و چون او بدین موضع فرود آمده است این موضع بیشه ای بوده است پر از درخت انجیر بدان موضع این دیه بنا کرده است و انجیلاوند نام نهاده . (از تاریخ قم ص ۸۵ ) در فرهنگ جغرافیایی دو ده بدین نام بشرح زیر آمده : انجیل آوند علیا که دهی است از بخش مرکزی شهرستان ساوه. آب آن از رودخانه ٔ قره چای و محصول آن غلات ، پنبه ، چغندرقند و زیره است . انجیل آوند سفلی که دهی است از بخش مرکزی شهرستان ساوه آب آن از رودخانه ٔ قره چای و محصول آن بنشن ، پنبه و چغندرقند است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۱)

                                                                              
بنقل از وبلاگ دوست ارجمندم آقای طیب صفا
                                                                http://tayebsafa.persianblog.ir      

+ نوشته شده در ۱۵/۷/۱۳۹۱ساعت ۱۲:۴۲ توسط اصغر حسنی دسته : نظر(2)