X
تبلیغات
یورد....ائل شسون بغدادی

یورد....ائل شسون بغدادی

اسناد تاریخی ایل شاهسون بغدادی

 
اسناد تاریخی ارزشمندی را که پیش رو دارید، برگرفته از کتاب تاریخ شفاهی ایل شاهسون بغدادی به روایت فتح‌ السلطان می‌باشد. این اسناد گرانبها، بیانگر بخشی از تاریخ ایران و ایل شاهسون بغدادی است. این تصویرها از روی نسخه‌ها‌ی اصلی سندهای باقیمانده تهیه شده‌اند که از گذشته‌های دور به دست على اکبرخان قرابکلو ملقب به فتح السلطان رسیده‌ بود. تصویر این اسناد با ارزش تاریخی تاکنون در جایی چاپ یا به نمایش درنیامده‌اند و این نخستین باری است که وبلاگ شاهسون مربوط به آقاي جامشير آن‌ها را براي علاقمندان  به تاريخ ايران وايل شاهسون بغدادي چاپ ونشر مي نمايد.
 

 

فرمان ناصرالدین شاه قاجار
اعطای نشان مرصع
به على خان،
سرکرده‌ی سواران و رئیس ایل شاهسون بغدادی

به پاس رشادت در جنگ‌هاى هرات
شعبان ١٢۶٠ هجری قمری (سال ١٢٢٣ هجری شمسی)


  فرمان ناصرالدین شاه قاجار
واگذاری سند مالکیت اراضی
یورت ایل شاهسون بغدادى
١٢٧٠ هجری قمری
(سال ١٢٣٣ هجری شمسی)
(در قسمت بالای سند مهر شاهى از بین رفته است.)


 

فرمان ناصرالدین شاه قاجار
قدردانى از على خان، سرکرده‌ی سواران و رئیس ایل شاهسون بغدادی
به پاس
انجام ماموریت‌های بى‌شمار نظامى در اقصى نقاط کشور
  ١٢٧١ هجرى قمرى (سال ١٢٣۴ هجری شمسی)


 

فرمان ناصرالدین شاه قاجار
اعطاى منصب سرتیپى به
  ١٢٨۶ هجری قمری (سال ١٢۴٨ هجری شمسی)فتحعلى خان،


 

فرمان ناصرالدین شاه قاجار
حکم سرکردگى شیخ على خان با درجه‌ی سرهنگىپس از فوت پدرشان
ذیقعده ١٢٩٨ هجرى قمرى 
(سال ١٢۶٠ هجری شمسی)


 

فرمان مظفرالدین شاه قاجار
اعطای شمشیر مرصع به
سرتیپ على اکبرخان منصور نظام بزرگ
ذیحجه ١٣١٩ هجرى قمرى
(سال ١٢٨٠ هجری شمسی)
 

   

انشاالله اسناد واطلاعات بيشتر را پس از چاپ كتاب ارزشمند جناب علي اكبرخان قرابيگلو توسط هرمزخان محيط از انتشارات ارزشمند نگارينه دركتاب مذكور مشاهده ميفرمائيد. 
 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۸/۹/۱۳۸۹ساعت ۱۷:۵۳ توسط اصغر حسنی دسته : نظر(7)

شاهسون هاي تهران

 

 

خانم مادام لیدی شل می نویسد : « در نیمه های قرن نوزدهم ، در منطقة تهران مجموعه ای از ایلات گوناگون به چشم می خورد که از آن میان ایل شاهسون با 9 هزار چادر، از همه بزرگ تر می باشد. افراد این ایل بر حسب فصل میان قم ، تهران، قزوین و زنجان پراکنده بودند.»بعد از انقلاب عشایر اطراف ساوه تا دریاچه ی حوض سلطان یکجانشین شده اند و جوانان آنها به شهر قم مهاجرت نمودند. علی رغم این تغییر و تحول هنوز هم در مناطق روستایی می توان شاهد لباس بومی عشایر و عمدتاً در میان افراد ایل شاهسون بود. قشلاق ایل اینانلو در اطراف گوی داغ و قلعه ی محمد خان نزدیک جاده ی قدیم تهران و قم و نواحی مجاور ساوجبلاغ و بوئین زهراست و ییلاق آنها درخرقان نزدیک گمیش لو می باشد.  دره‌ها و دامنه‌های‌ البرز مراتع‌ غنی‌ و سرسبزی‌ دارد كه‌ برای‌ تغذیه‌ دامها بسیار مناسب‌ است‌. در این‌ استان‌، دامداری‌ هم‌ در دشتها و هم‌ در نواحی‌ كوهستانی‌ و كوهپایه‌ای‌ رواج‌ دارد ( فرهنگ‌ جغرافیائی‌ آبادیها ، ج‌ 38، ص‌ 72).  استان‌ تهران‌ محل‌ ییلاق‌ و قشلاق‌ كوچگرهایی‌ چون‌ سنگسری‌، شاهسون‌ بغدادی‌ و هَداوَند، بوربور، الیكایی‌، بولانی‌، پازوكی‌، عرب‌ صحنایی‌، كله‌وند، كلهر و كردبچه‌ و منصوری‌ است‌ (مركز آمار ایران‌، 1378 ش‌، ص‌ 18، 21، 23، 29، 45، 49ـ50، 54).البته همه مطلعين از وضعيت ايل مذكور ميدانند كه جامعه شهر نشين ايل شاهسون بغدادي درحال حاضر درتهران مقيم وعمد تاًدركار ساختمان وبندرت درامور دامداري مشغول بكارهستند.تعدادخانوارهاي مقيم درشهرتهران قريب به پانصد خانوار ميباشند.اين گروه فرهنگ قومي وعشايري خود رابخوبي حفظ كرده ودلبستگي هاي خود درساوه وقم را رها نكرده اند. ادامه مطلب
+ نوشته شده در ۲۳/۸/۱۳۸۹ساعت ۲۱:۴۱ توسط اصغر حسنی دسته : نظر(7)